Spis tre艣ci
Historia cz.3
Wszystkie strony

Ks. Wojciech Migdalski - Pierwszy proboszcz parafii Wis艂a Wielka

Wis艂a Wielka od wielu wiek贸w podlega艂a pod parafi臋 w Brze藕cach. Oko艂o 1350r. Wis艂a Wielka zosta艂a obj臋ta akcj膮 kolonizacyjn膮. W tej sytuacji, dopiero po zako艅czeniu lokacji osada Wis艂a Wielka zosta艂a faktycznie podporz膮dkowana jednostce parafialnej w Brze藕cach. Opowiadaj膮c si臋 za w艂膮czeniem Wis艂y Wielkiej w obr臋b parafii brzeskiej oko艂o 1350r. warto zaznaczy膰, 偶e parafia brzeska sk艂adaj膮ca si臋 w ten spos贸b z dw贸ch cz臋艣ci, tj. Brze藕c i Wis艂y Wielkiej (p贸藕niej do艂膮czono do niej Kobielice i Mizer贸w) administracyjnie przynale偶a艂a do wyodr臋bnionego i nowo utworzonego dekanatu pszczy艅skiego, do kt贸rego wesz艂y r贸wnie偶 inne pobliskie parafie.聽

Na prze艂omie XVIII i XIX wieku w zwi膮zku z sta艂ym i systematycznym rozrastaniem si臋 wsi Wis艂a Wielka coraz cz臋艣ciej dojrzewa艂 zamys艂 utworzenia zupe艂nie niezale偶nej od Brze藕c jednostki parafialnej w Wi艣le Wielkiej. Wnioskujemy o tym na podstawie dzia艂a艅 jakie podj臋li mieszka艅cy Wis艂y Wielkiej ju偶 w pocz膮tkach XIXw. Mianowicie oko艂o 1830r. wybudowali na terenie Wis艂y Wielkiej kaplic臋 pod wezwaniem Tr贸jcy Przenaj艣wi臋tszej, kt贸ra mia艂a jednocze艣nie stanowi膰 namiastk臋 przysz艂ego ko艣cio艂a parafialnego.聽

Tylko raz do roku w niedziel臋 Tr贸jcy 艢wi臋tej proboszcz brzeski celebrowa艂 tu uroczyst膮 msz臋 艣wi臋t膮 dla upami臋tnienia wezwania tej kaplicy. Plan zak艂ada艂 aby najpierw wybudowano budynki sakralne w Wi艣le Wielkiej, a nast臋pnie starano si臋 o ca艂kowite od艂膮czenie od parafii Brze藕ce i utworzenie nowej parafii. Przyst臋puj膮c do realizacji tego przedsi臋wzi臋cia w latach 1868-1869 wybudowano tu masywny, murowany z cegie艂 w艂asnej roboty ko艣ci贸艂. Posiada艂 przy tym nast臋puj膮ce wymiary 14 m d艂ugo艣ci, 8 m szeroko艣ci i 7.8 m wysoko艣ci oraz konieczny inwentarz ko艣cielny pozwalaj膮cy na odprawianie w, nim nabo偶e艅stw. Na podstawie odnalezionego w wie偶y dokumentu wiemy, 偶e budow膮 tutejszego ko艣cio艂a kierowa艂 Johan J臋drzej (ewangelik) oraz majster Johan Widloczyk ze Starej Wsi. Koszt budowy ko艣cio艂a pokryli mieszka艅cy kilku s膮siednich wsi oraz mieszka艅cy Wis艂y Wielkiej. Je艣li chodzi, natomiast o jego pierwotny wystr贸j wewn臋trzny to wiadomo jedynie, 偶e o艂tarz g艂贸wny wyrze藕bi艂 Jan Pude艂ek z Go艂ysza za艣 o艂tarze boczne: NMP Cz臋stochowskiej i 艢w. Walentego ufundowali odpowiednio Andrzej Nowok i III Zakon Franciszka艅ski. Obok o艂tarzy ufundowano r贸wnocze艣nie dzwony. Jeden z nich ufundowa艂 ksi膮dz proboszcz z Brze藕c, drugi za艣 zakupili sami parafianie w 1872r. Po zako艅czeniu wszelkich prac zwi膮zanych z budow膮 i wystrojem ko艣cio艂a w 1830r. dokonano uroczystego po艣wi臋cenia nowo wybudowanej 艣wi膮tyni. W 1877r. poszerzono j膮 nast臋pnie o kaplic臋 z o艂tarzem Matki Boskiej Piekarskiej autorstwa Folka z Paw艂owic. Niew膮tpliwie wybudowanie ko艣cio艂a w Wi艣le Wielkiej nasili艂o i przyspieszy艂o starania mieszka艅c贸w o utworzenie tu samodzielnej parafii poprzez jej wydzielenie z parafii brzeskiej. Pocz膮tkowo zintensyfikowano jedynie liczb臋 nabo偶e艅stw jakie odprawiano w tutejszym ko艣ciele za艣 wszelkiego rodzaju sakrament贸w udzielano nadal w ko艣ciele brzeskim, z kt贸rym kontakt by艂 utrudniony. Parafian w Wi艣le Wielkiej dzieli艂a, mianowicie od niego fatalna droga i odleg艂o艣膰 jak膮 nale偶a艂o ka偶dorazowo przeby膰 udaj膮c si臋 na nabo偶e艅stwa do Brze藕c. W pocz膮tkach XX stulecia te dot膮d ma艂o istotne wzgl臋dy zawa偶y艂y no podj臋ciu pierwszych pr贸b utworzenia w Wi艣le Wielkiej samodzielnej parafii.